8. 10. 2024, 12:00
Simona Makaloušová

Jak to celé vzniklo:

V dubnu roku 2022 se začal rodit pilotní projekt spolupráce DAF Trucks se zatím jedinou střední automobilní školou v České republice a tou se stala SŠ automobilní Holice. Vše začalo schůzkou ředitele SŠA Holice Michala Šedivky se zástupci DAF Trucks CZ. Na schůzce byly nastaveny obrysy spolupráce a etapy následného vývoje projektu.

1. etapa spolupráce září 2022

SŠA Holice získala přístup do e-portálu DAF s možností e-learningu pro pedagogy a žáky. Dále bylo zajištěno bezplatné školení pro pedagogy ve školícím středisku DAF v Praze.

Jedno školení pro učitele odborných předmětů a odborného výcviku proběhlo v roce 2023 a druhé v roce 2024.

Dalším významným krokem bylo v prosinci 2022 poskytnutí výukového vozidla-tahače 6x2 DAF CF EURO 6. Vozidlo bylo okamžitě začleněno do praktické výuky v dílnách školy. Na vozidle žáci školy nejčastěji provádí servis vzduchových brzd, nastavení brzd, nastavení vzduchového podvozku, měření elektronických součástek (NOx snímače, teplotní snímače, ovladače atd.), ukázka funkce systému SCR.

Následně DAF vyslyšel požadavek SŠA Holice a poskytl 2 motory MX PACCAR o objemu 12,9 litrů. Motory jsme získali v únoru 2024 a rovněž jsme je ihned začlenili do praktické výuky. Jeden z motorů je v učebně TRUCK pro teoretické úvody praktického vyučování a druhý je v dílně, kde je využíván k pracím jako jsou například: seřízení ventilů, demontáže + montáže jednotlivých částí, měření a zkoušení elektricky ovládaných součástí atd.

2. etapa se uskutečnila 2. 10. 2024

Bylo docíleno maximální možné podpory v rámci pilotního projektu předáním:

• Nového nákladního vozidla DAF XD E6 NGD new generation DAF (2 800 000,-Kč)
  • Tovární diagnostiky DAVIE 4 s neomezeným přístupem (300 000,-Kč)
  • Plného přístupu do e-portálu DAF včetně RMI (repair maintenance information)

Předání se zúčastnili Loes Gerris a Albert Florijn z DAF TRUCKS Nizozemsko, dále ředitel DAF Trucks CZ Luděk Šlajer, Tomáš Hlávka z managementu DAF Trucks CZ,

Jiří Kojzar, Jiří Kojzar ml., Tomáš Petr z managementu NAPA TRUCKS spol. s r.o. dealer a servis vozidel DAF a TATRA Pardubice, Martin Kiss vedoucí odboru školství Pardubického kraje a ředitel SŠA Holice Michal Šedivka

V průběhu předávání se diskutovalo o dalších možnostech spolupráce mezi SŠA Holice a DAF Trucks, která by spočívala v přípravě žáků pro práci v odvětví nákladních vozidel. Vedoucí odboru školství Pardubického kraje Martin Kiss informoval o situaci a perspektivách odborného vzdělávání v rámci Pardubického kraje. Diskutovalo se o možnostech úprav školních vzdělávacích programů pro výuku se zaměřením na nákladní vozidla.

Věříme, že velmi dobře započatá spolupráce mezi SŠA Holice a DAF Trucks se bude nadále rozvíjet.